Studenti navrhli, jak zrychlit metro o tři sekundy na stanici. Praha chce nápad otestovat

29. 3. 2017
image-studenti-navrhli-jak-zrychlit-metro-o-tri-sekundy-na-stanici-praha-chce-napad-otestovat

Dvacet tříčlenných týmů ze 13 zemí z celého světa se poslední březnový víkend zapojilo do speciálního programátorského maratonu. Cílem bylo vymyslet dopravní prostředek budoucnosti, který zbaví města škodlivých emisí, dopravních zácp a stresu řidičů. Vítězný tým z pražské ČVUT přišel s nápadem vytvořit inteligentní systém, který dokáže zrychlit provoz metra.

 

Městská společnost Operátor ICT celou akci podpořila a účastníkům k řešení připravila data o reálném provozu v Praze získanými z dopravních systémů, satelitů, jízd taxíků, jízdních řádů a řady senzorů hluku či škodlivých zplodin rozmístěných ve městě. Nyní zpracuje k vítěznému nápadu studii proveditelnosti a díky spolupráci napříč městskými společnostmi připraví životaschopný projektový záměr. A autoři nápadu se do jeho přípravy a realizace zapojí.

 

Programátorské maratony (hackathony) jsou novou, moderní formou rychlého vývoje produktů a služeb. Na co jsou běžně potřeba měsíce, to se připraví za pár dní. Lidé, kteří pochází z odlišných prostředí a zemí, by se bez hackathonu nepotkali. Proto můžou vznikat zcela nové věci a projekty.