Projekty OICT uspěly v soutěžích IT projekt roku 2019 a Zlatý erb 2020

15. 9. 2020
image-projekty-oict-uspely-v-soutezich-it-projekt-roku-2019-a-zlaty-erb-2020

Hned dva projekty, které připravila městská společnost Operátor ICT, a.s. (OICT), uspěly ve finále 17. ročníku soutěže IT projekt roku 2019, kterou uděluje Česká asociace manažerů informačních technologií (CACIO). Ocenění si v Lichtenštejnském paláci v úterý 15. září převzali zástupci projektů Chytrý svoz odpadu a Datová platforma hlavního města Prahy – Golemio. Druhý z uvedených projektů den před tím zvítězil také v krajském kole 22. ročníku soutěže Zlatý erb v kategorii Nejlepší elektronická služba a projekty SmartCity a postoupil do celostátního kola.

Za OICT přišli převzít ocenění člen představenstva Josef Švenda, vedoucí oddělení Golemia / Datové platformy Benedikt Kotmel a jeho kolegové Martin Lér a František Hána. Za projekt Chytrý svoz odpadu pak vedoucí Odd. projektové kanceláře Smart Prague Jan Černý a projektový manažer Ondřej Šárovec.

Open source datové platformy Golemio je projekt, který logicky navazuje na celkovou strategii otevřenosti Prahy a dat. Zveřejňujeme zdrojové kódy datové platformy na zpracování SmartCity dat, kterou tak může využít jakékoliv město na světě. Tím je náš projekt unikátní i na celoevropské úrovni,“ uvedl k ocenění Benedikt Kotmel.

Hlavním cílem projektu Chytrý svoz odpadu je vytvoření nástroje, který umožní on-line dohled stavu zaplněnosti u vytipovaných sběrných nádob na tříděný odpad. 

V rámci tohoto pilotního projektu bylo instalováno celkem 424 senzorů pro měření hladiny zaplněnosti ve 380 podzemních a 44 nadzemních nádobách se spodním výsypem na tříděný odpad, a také 40 senzorů na detekci ucpání vhozové šachty u podzemních kontejnerů. Nádoby se spodním výsypem byly vybrány záměrně, protože je u nich problematické vizuálně určit aktuální zaplněnost,“ vysvětlil Ondřej Šárovec.

Podrobnosti o obou oceněných projektech se dozvíte také na webových stránkách www.operatorict.cz, smartprague.eu a golemio.cz